Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради Полтавської області

Меню сайту
Форма входу
Пошук

Географія

ТЕМА. « Я КРАЙ СВІЙ ВСІМ СЕРЦЕМ ЛЮБЛЮ, І БІДИ ЙОГО – ТО МОЇ»
Девіз проекту: «Земля загине, як зміни на краще не буде,
  Ви, мужні і сильні, під захист візьміть її, люди!»
Тип проекту: екологічний
За основною діяльністю - дослідницький
За кількістю учасників – індивідуальний
За тривалістю – тривалий (протягом 6 місяців)
Ідея проекту: дослідити причини забруднення своєї місцевості, накреслити шляхи виходу із екологічної ситуації, розчистити джерела на території нашого села.
Мета проекту: формувати цілісні уявлення про природу і навколишній світ; розширити знання про основні забрудню-вачі атмосферного повітря, ґрунтів, вод; вміння аналізувати екологічні ситуації; привернути увагу до екологічних про-блем рідного краю; довести важливість чистоти водоймищ для кожного з нас та необхідність їх захисту; поглибити розуміння кожною людиною життєвої необхідності охороняти природу; показати значимість особистої відповідальності та позиції по відношенню до природи та шляхи вирішення проблеми, демонструвати свій особистий внесок у збереження навколишнього середовища..
  Виховувати екологічно грамотну та безпечну поведінку учнів в природі, виховання екологічного мислення, екологі-чної совісті.
                                                Що ж це сталося з нами, люди? 
                                                Це ж як так, то нічого не буде. 
                                                Ні річок, ні гаїв, ні криниць, 
                                                Ні комах, ані звірів, ні птиць. 
                                                Ані квітів, ні трав, ні повітря. 
                                               Ні людей!!! Хоч тепер вже - повірте.
                                                                              О.Котовська 
  Серед чинників, що погіршують умови проживання людини на Землі, – забруднення навколишнього середовища. Воно виявляється через концентрацію у воді, повітрі, ґрунті тих чи інших речовин або енергій вище за природні норми й може викликатись як природним, так і антропогенними чинниками.
Якщо речовина – результат діяльності людини – потрапляє в навколишнє середовище, то можна говорити про його забруднення. Таке забруднення почалося ще на зорі людства, але особливо глобальних масштабів досягло в XX ст. - столітті науково-технічного прогресу людства. Зараз, унаслідок розвитку промисловості, цей процес набув загрозливого характеру. Створено загрозу не тільки для численних тварин і рослин, але й для самої людини.
Для людини несприятливим є будь-яке забруднення, будь-який із його компонентів. У процесі свого розвитку люд-ство постійно відчуває удари, яких завдає йому природа. Сила цих ударів багато в чому залежить не тільки від природних явищ, але й від самої людини, її взаємодії з природою. Екологічні катастрофи – порушення рівноваги між живим і неживим у природі, викликані діяльністю людини, сприяли, а, можливо, були головною причиною загибелі в мину-лому цілих держав.
Що таке навколишнє середовище? Це повітря, водний басейн, ґрунти, живі організми, рослини.
Стан навколишнього середовища нашого краю викликає занепокоєння. Тому я вирішив створити проект: описати проблеми навколишнього середовища, відшукати підтверджуючі матеріали та висловити свої судження щодо цього питання. Забруднюються атмосфера, водойми, непродумано вно¬сяться добрива й різні хімічні сполуки в ґрунти, порушуються природні угрупування рослин і тварин, міліють і зникають ріки, бездумно вирубуються ліси. Це призвело до багатьох шкідливих наслідків. Для відновлення вирубаного лісу потрібно десятки років, а для утворення 1 см ро-дючого ґрунти 300–600 років, як стверджується наукою. Отже, темпи використання багатств природи мають відповідати темпам відновлення цих багатств.
Чисте повітря необхідне для життя на Землі. Воно складається з кисню й азоту та є найважливішим компонентом довкілля. Без нього неможливе життя. Коли до повітря потрапляють домішки, не характерні для його постійного скла-ду, відбува¬ється забруднення атмосфери, що може спричинити істотні зміни в природі.
Людина вдихає повітря в легені, тому контакт зі шкідливими речовинами через повітря відбувається частіше, ніж через воду, рослини й інші компоненти природи. Найбільш розповсюдженими домішками, які визначають забруднення повітря є пил, вуглекислий газ, сірчаний ангідрид, окиси азоту, вуглеводні. Основною причиною забруднення пові-тря є господарська діяльність людини.
Головним джерелом забруднення повітря в нашому селі є видобуток природного газу, газового конденсату. Адже на землях Великобудищанської сільської ради Гадяцького району Полтавської області розташовано 29 свердловин, на відстані 1,5 км від села розташовані Тимофіївський та Куличихівський газопереробні заводи. Унаслідок видобутку корисних копалин різні відходи потрапляють у повітря.


Я старшокласник і розумію, що в отих чорних клубках диму, які окутують наше село з усіх сторін, знаходяться різні отруйні речовини, які негативно впливають на здоров'я наших людей. Із десяти випускників нашої школи 1 учень приданий до служби в армії. Значить, наше здоров'я залежить і від тих умов, в яких ми живемо, від води, яку ми п'ємо, від повітря, яким ми дихаємо.
Досліджуючи причини забруднення навколишнього середовища, я звернувся до жителів нашого села. У мене було єдине запитання, а в них одна відповідь. Основна причина забруднення, на їх думку, - це видобуток корисних копалин. Вони говорять, що під нашим селом знаходиться величезне газоконденсатне озеро, а під ним поклади нафти. Ще в «брежнєвські часи» було рішення про перенесення села в інше місце. Але вчасно цього не зробили, а тепер про відселення й мови не може бути.
Ось газівники і застосовують похиле буріння, аби дістатися до центру підземного озера, який знаходиться прямі-сінько під сільським магазином.
Таке буріння у світовій практиці позитивно себе не зарекомендувало. А якщо додати до цього погану якість цеме-нтного розчину, яким з'єднані труби під землею, стає зрозуміло, чому ми п'ємо погану воду, чому весною горів ставок, чому смертність у селі перевищує народжуваність у три - п'ять разів. У цьому році за два місяці померло 5 чоловік, не народилась жодна дитина.
Таке, мабуть, тільки у нас можливе, щоб віддаючи державі цінні корисні копа¬лини, люди, які живуть на них, за-лишалися бідними.
Односелець Петро Дудник вважає несправедливим, що управління «Полтавагазвидобування» 10 відсотків грошей від кошторисної вартості однієї свердловини віддає до районного бюджету. У село вони не повертаються. Розбиті до-роги - наглядний доказ про це.
  Був період в історії нашого села, коли населення займалось крадіжками газо¬конденсату. Тоді була реальна загроза злетіти в повітря, адже тут буквально все уже просочене нафтопродуктами.
Усі ми пам'ятаємо аварію на свердловині №111 Куличихінського родовища, де внаслідок крадіжки конденсату загорівся газовий фонтан, який не вдавалося погасити протягом п'яти днів. Звісно, що рівень радіації підвищився. Люди це відчували на собі: грубішав голос, появлялася хрипота, погіршувався загальний стан, проте офіційно про це ніхто не говорив.
Екологія нашого села, усім зрозуміло, змінилась.
До складових забруднення повітряного простору належать автомобільні вихлопні гази. Автомобіль із відпрацьо-ваними газами випускає у навколишнє середовище близько 200 шкідливих речовин, у яких містяться нітроген, фенол і формальдегід, діоксиди, а також величезна кількість окису вуглецю, який набагато швидше, ніж кисень, проникає в клітини крові, блокуючи цим доступ кисню в організм.
Чадний і вуглекислий газ важчі за повітря, тому вони збираються біля поверхні землі. Проблема забруднення на-вколишнього середовища вихлопними газами стоїть дуже гостро. Адже на наших дорогах рухаються старі автомобілі, які відпрацювали свій ресурс роботи.
Спалюючи сухе листя весною та восени, теж забруднюємо повітря. Забруднили і річку, яка перетворилась на струмок. Забруднена вода у ставках і колодязях.

Забруднення природних вод – це зміна складу і властивостей вод внаслідок господарської діяльності людини. Во-дні об'єкти в основному забруднені нафтопродуктами, фенолами, сполуками міді. Це призводить до погіршення якості води і зміни умов життєдіяльності водних організмів. Вода має поганий запах, неприємний колір. З багатьох колодязів пити її небезпечно.
Джерелами забруднення води є атмосферні опади, що несуть забруднюючі речовини промислового походження; господарські стічні води, скиди нафтопродуктів, сільське господарство (отрутохімікати і пестициди).
Вода в колодязях забруднена газоконденсатом. У деяких криницях і сьогодні вона не придатна для пиття. Ось що розповідає житель нашого села М.А.Кириленко.
«Витягнув відро води, а на поверхні плавають масляні плями. Опустив шматочок паперу, підпалив - горить. Від-тоді ось уже декілька років колодязь закритий. Спочатку, правда, народ усякий вчений у наш двір зачастив: і з управ-ління, і екологи з Харкова, і навіть з Міністерства екології представник приїжджав». Але, можна сказати, віз і нині там. Проблема води невичерпана, як у плані питної води, так і річкової.
Річка Фіалка, яка протікає в нашому селі зовсім невелика, і треба б лицем повернутись до неї.
  Малі річки підтримують рівень підземних вод, основних джерел питної води.  
  Людство починає відчувати нестачу прісної води, тому що 98% - це солона вода, а лише - 2% - прісна.
  Але ж раніше не було цієї проблеми. Чому ж вона виникла? Боюсь, що буде так, як писала Ліна Костенко: ще назва є, а річки вже немає. 
  Тому ми і б'ємо тривогу.

Ґрунт перебуває під постійним впливом компонентів клімату і погоди, флори і фауни, а в сучасних умовах відчуває надграничний вплив антропогенних наван¬тажень. Через це прогресують ерозійні процеси, різко знижується родючість.
Порівняно із атмосферним повітрям і поверхневими водами ґрунт менш рухливий, він не має такого потужного фактора природного самоочищення, як розбавлення. Антропогенні забруднення, що потрапили у ґрунт, накопичуються, ефекти сполучаються.
При інтенсивному використанні землі необхідно думати не тільки про те, як більше з неї взяти, але й як піклуватися про збільшення її родючості.
Основними джерелами забруднення нашої території, я вважаю, ґрунту є:
1) масове застосування добрив;
2) використання пестицидів;
3) сміття;
  4) викиди в атмосферу і скиди у воду забруднюючих речовин;
  5) викиди навколишніх заводів
  Забруднення ґрунтів впливає на рослини, які вживає в їжу людина, - на її здоров'я. Особливо викликають занепокоєння несанційовані смітники на території села, на його околицях, в лісі, ярках тощо.

З болем хочеться звернутися до людей: не засмічуйте території, є спеціальний смітник! Це вже рівень культури людини, її низький рівень екологічної грамотності. Спостерігаючи за навколишнім середовищем, я дійшов до виснов-ку, що від забруднення потерпають не лише люди, а й рослини, і тварини.
Я живу неподалік потічка, який оточений вербами, на яких у великій кількості жили граки. Кожної весни сповіщали про її прихід і починали наполегливо працювати, будуючи гнізда. Та декілька років тому птахи зникли з нашої місцевості. А коли подивитись на дерева, то вони теж стали хворі. На багатьох з них поселилась омела. А це ознака того, що територія нашого села вкрай забруднена.

Звичайно, забруднення території залежить від багатьох чинників і обставин, проте, коли ми будемо насаджувати дерева, кущі, квіти, чистити джерельця (а ми, учні Великобудищанської спеціалізованої школи І - III ступенів, щорічно беремо участь у двомісячнику озеленення території та очищенні джерел), то це і буде наш посильний внесок у збере-ження довкілля. 

У цьому році я разом із однокласниками вирішив знайти нові джерела і впорядкувати їх. За словами старожилів криниця була в колишньому хуторі Кіят. Але пройшли роки, і криниці замулились. Знайти місце, де вона колись була можна лише за зниженням у рельєфі та зволоженістю. Та коли її відшукали, дуже зраділи, адже джерело не просто просочувалось з-під землі, а пульсувало з великою силою. Підставивши посудину, ми змогли напитися цілющої води. І справді, вода виявилася дуже смачною. Місце, де знаходиться це джерело, дуже красиве, бо знаходиться в лісі. Мабуть, люди, які проживали на цій території на згадку про себе посадили дерева. Тепер, це невеликий за площею ліс, в якому і знаходиться життєдайне джерело – чистої, смачної води.
Тепер цю воду п’ють трактористи, які працюють в полі, а також працівники з «Полтавагазвидобування», які про-водять поряд роботи. Вони дякували нам за зроблену роботу, і в свою чергу допомогли зробити місточок, для зручнос-ті у набиранні води. А ми поставили дерев’яний зруб, зробили підхід, прибрали сухе гілля, знищили бур’яни. Працювали довго і завзято. А на кінець забили кілочок, повісили стаканчик і сфотографували зроблену криницю.
Не менш цікавими виявились криниці, які знаходяться в колишньому хуторі Омелечки. Одне джерело – звичайне. Ми його почистили, поставили зруб, який допомогли зробити батьки, зробили відвід. А ось друге джерело, знаходиться у пенькові від сухого дерева. Серцевини із дерева немає, а лише кора, що засвідчує, що колись це було дерево.

  Наші чисті джерела служили, служать і служитимуть тільки добрим людям, даруючи їм за турботу радість та здоров’я.
  Досліджуючи причини забруднення навколишнього середовища, я зробив висновок, що не можна засмічувати «своє власне гніздо», а потрібно любити, допомагати природі, робити їй тільки добро. Безумовно, я не можу закрити заводів, які, звісно, забруднюють навколишнє середовище чи заборонити викрадання конденсату, проте я міг подбати, взяти безпосередню участь та допомогти учителю в організації розчищення джерел, смітників, насадження (вірніше, підготовки ґрунту до висівання квітів біля школи) тощо. Гадаю, що своєю участю у природоохоронній роботі, у збереженні навколишнього середовища, я показував приклад для свої товаришів, позаяк добро починається з кожного, осібно з мене, з моїх товаришів, однокласників, від усіх нас.


Календар
«  Грудень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Гаряча лінія 1
Гаряча лінія 2