Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради Полтавської області

Меню сайту
Форма входу
Пошук

Автосправа

ТЕМА. Технічне обслуговування агрегатів трансмісії.

КЛАС:10

МЕТА: сформувати знання учнів про основні ознаки і причини несправностей трансмісії, вивчити методи їх усунення; виховати бережливе та відповідальне ставлення до техніки, професіоналізм; розвивати аналітичне мислення, спостережливість, аналізувати, робити висновки, застосовувати знання в нестандартних ситуаціях.

ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: урок закріплення та формування нових знань.

ОБЛАДНАННЯ: плакати агрегатів трансмісії, частини трансмісії в розрізах, підручник.

Місце проведення: кабінет автотракторної справи.

ХІД УРОКУ

1.Організаційна частина. (1.5 хв.)

Привести клас у порядок, налаштувати учнів на робочий лад, перевірити відсутніх, визначити чергових.

2.Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.(10 хв.)

Клас довільно ділиться на дві команди. Одна з команд розв’язує кросворд «Будова та призначення агрегатів трансмісії», та креслить схему трансмісії повнопривідного автомобіля. Інша команда бере участь у фронтальному опитуванні. По закінченню відведеного часу команди проводять самоаналіз помилок.

Фронтальне опитування

1.Які трансмісії за способом передавання крутного моменту ви знаєте?

(Механічні, гідравлічні, електричні та комбіновані).

2.З яких основних деталей складається механізм зчеплення?

(Ведений диск, натискний диск з пружинами, відтискні важелі).

3.Яке призначення коробки передач? (Для зміни крутного моменту від двигуна до ведучих коліс при рушанні та розгоні автомобіля. Також забезпечує рух заднім ходом).

4.Яке призначення блокувального пристрою в коробці передач? (Для захисту від вмикання двох передач одночасно).

5.Яке призначення роздавальної коробки? (Для підвищення прохідності, шляхом ввімкнення переднього приводу, з понижуючою передачею чи без неї).

6.Застосування карданної передачі? (Для передавання крутного моменту від коробки передач до ведучого моста).

3. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. (1.5 хв.)

Отже, ми з вами вивчили призначення та будову різних агрегатів трансмісії: зчеплення, коробки передач, роздавальної коробки, ведучого заднього та переднього моста. Ми знаємо з яких деталей вони складаються та для чого призначені. В майбутньому ви будете керувати транспортними засобами, і щоб продовжити термін їх служби повинні вчасно виявити і усунути різні несправності. Звичайно складні поломки ремонтують спеціалісти на СТО, але у ваших силах усунення дрібних або навіть профілактика серйозних несправностей. Тому на сьогоднішньому уроці ми розглянемо основні ознаки і причини несправностей агрегатів трансмісії, а також методи їх усунення. Отже запишемо в зошитах число і тему «Технічне обслуговування агрегатів трансмісії».

4. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.(20 хв.)

Технічне обслуговування зчеплення.

Основні ознаки несправності:

Пробуксовування зчеплення може відбуватися через:

Щоб усунути несправність, треба перевірити вільний хід по центру площадки педалі.Порядок регулювання вільного ходу педалі зчеплення.

Неповне вимикання зчеплення супроводжується шумом і скреготом зубів муфт синхронізаторів при вмиканні передач і є наслідком: збільшеного вільного ходу педалі зчеплення; потрапляння повітря в гідропривід.

Для усунення несправності треба перевірити вільний хід педалі зчеплення й у разі потреби відрегулювати його. Якщо педаль переміщується з малим опором («провалюється»), то це свідчить про потрапляння в гідропривід повітря, яке необхідно видалити таким чином:

Технічне обслуговування коробки передач.

Несправності: - шум під час руху автомобіля;

Шум у коробці передач з’являється через:

Для усунення несправності слід перевірити рівень оливи в картері. Якщо треба, то слід долити оливу, перевірити й відрегулювати вільний хід педалі зчеплення. Якщо шум не припиниться, то коробку слід розібрати й замінити спрацьовані деталі.

Утруднене перемикання передач спостерігається внаслідок: - застосування оливи з підвищеною в’язкістю; - поломки пружин кілець синхронізаторів; - неповного вимикання зчеплення (веде);

 Самочинне вимикання передачі спричиняється: - спрацюванням фіксаторів або поломкою їхніх пружин; - спрацювання блокувальних кілець синхронізаторів. Для усунення зазначених несправностей треба зняти й розібрати коробку передач, спрацьовані деталі замінити.

Технічне обслуговування карданної передачі.

Основні несправності: - послаблення кріплення фланців карданних шарнірів і проміжної опори; - спрацювання шліцьової муфти, хрестовини й підшипників; - прогин вала. Ці несправності проявляються у ривках під час зрушення автомобіля з місця й перемикання передач, а також у шумах під час руху.

Послаблення кріплення виявляється перевіркою затягування болтів і гайок за допомогою ключа. Спрацьовані деталі треба замінити.

Технічне обслуговування заднього моста.

Несправності: - постійний шум і сильне нагрівання під час руху; - шум на поворотах; - підтікання оливи.

Шум і нагрівання під час руху можуть виникати внаслідок:

Для усунення несправності слід перевірити, чи є олива, рівень якої має бути поблизу нижньої кромки заливного отвору; в разі потреби оливу долити. Якщо це не допоможе, то задній міст підлягає ремонту.

Шум на поворотах найчастіше виникає в разі:

   Усувається шум заміною непридатних деталей.

    Підтікання оливи визначається оглядом місця стоянки автомобіля й усунення підтягуванням з’єднань, заміною прокладок і сальників.

ЩТО. Перед виїздом пересвідчитися, що не підтікає олива з картерів коробки передач і головної передачі, перевірити дію зчеплення, коробки передач, карданної та головної передач на ходу автомобіля.

ТО. Через 10 тис. км пробігу автомобіля:

Через 20 тис. км пробігу автомобіля перевірити й, якщо треба, відрегулювати вільний хід педалі зчеплення.

Після перших 2… 3 тис. км пробігу автомобіля, а надалі через 70 тис. км або через три роки замінити оливу в картерах коробки передач і головної передачі. Заміну проводити після поїздки, коли олива ще тепла.

5. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ.(10 хв.)

Отже пригадаємо основні моменти ТО трансмісій:

Наприкінці уроку вчитель пропонує учням знайти на невідомі питання відповіді у підручнику, та консультує їх з окремих питань.

6. ПІДСУМКИ УРОКУ.(2 хв.)

Вчитель наголошує основні моменти уроку, виставляє оцінки відповідно активності, коментує їх.

7. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

 Сьогодні тема була останньою в розділі «Трансмісія», тому на наступний урок залік. Отже п. 4.1 – 4.6, ст. 229 – 263 повторити, п. 4.7, ст. 264 – 268 – вивчити.

Календар
«  Грудень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Гаряча лінія 1
Гаряча лінія 2