Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - Початкові класи

Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів Гадяцької районної ради Полтавської області

Меню сайту
Форма входу
Пошук

Початкові класи

Тема. За добро добром платять. Українська народна Казка "Кривенька качечка

Мета. Продовжити знайомство учнів з кращими зразками усної народної творчості (казками), вдосконалювати вміння учнів правильно інтонувати мову дійових осіб; членувати текст для складання плану; визначати головну думку твору. Розвивати мовлення, читацькі навички, логічне мислення. Поглиблювати уявлення про етику людських стосунків.

Обладнання. Екран, проектор, комп’ютер; тести; м’яч; прядка, веретено, пряжа.

Література. Програми для загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи.– К.: Початкова школа. 2006.; О.Я.Савченко. Читанка. Підручник для 3 класу. Ч.1.– К.: Освіта, 2003.; Уроки читання 3клас. Посібник для вчителя. – Тернопіль.: Навчальна книга. – Богдан, 2004.

Хід уроку

Знову день почався, діти!

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні у нас урок незвичайний,

Він вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас навчальний,

                          За це подякуєм йому.

1. Розчитування.

За складовою таблицею №1 (додаток 1) стовпчик з голосним [а] вниз і вверх по стовпчику з "я.

2. Читання прислів’їв на одному мовному видиху.

3. Вікторина "З якої казки пісенька?

– У казках зустрічається багато приказок і прислів’їв, а також пісеньок. Відгадайте, з яких казок ці пісеньки.

                   а) Я по коробу метений,

                       на яйцях спечений.

                       Я від баби втік,

                       і від діда втік,

                       так і від тебе втечу. ("Колобок.)

                                                                  б) Гуси, гуси, гусенята,

                                                                      візьміть мене на крилята,

                                                                     та понесіть до батька… ("Івасик-Телесик.)

                   в) Івасичку, Івасичку,

                       приплинь, приплинь до бережка,

                       я дам тобі їсти-пити

                       і хороше походити.    ("Івасик-Телесик.)

                   г) Ой ви діточки, козенята,

                       Відімкніться, відчиніться!

                       Ваша матінка прийшла,

                       Молочка вам принесла. ("Вовк та козенята.)

                                                                  д) Мій котику, мій братику,

                                                                      несе мене лиска

                                                                      за круті гори,

                                                                      за бистрії води.

                                                                      Порятуй мене! ("Котик і півник.)

                   е) Я, коза-дереза,

                       За три копи куплена,

                       Півбока луплена!

                       Тупу-тупу ногами,

                       Сколю тебе рогами,

                       Ніжками затопчу,

                       Хвостиком замету,-

                       Тут тобі й смерть!  ("Коза-дереза)

                                                                  є) Ку-ку-рі-ку!

                                                                     Стою на воротях

                                                                     У червоних чоботях,

                                                                     Несу косу на плечі!

                                                                     Хочу лиску посікти!

                                                                     Геть, Лиско, з хати!  ("Заєць і лисиця)

    Послухайте ще одну пісеньку з казки.

     Онде наша іва,

      онде наша діва,

      на метеному дворці,

      на тесеному стовпці.

      Кужілочка шумить,

      веретенце дзвенить.

      Скиньмо по пірячку,

      нехай летить з нами. ("Кривенька качечка.)  

        – Щоб вам у казці все було зрозуміло, ми познайомимося з окремими словами, які будуть зустрічатися у казці. (Слова записані на пірїнках, учні їх читають по черзі.)

Починочок – пряжа, намотана на веретено.

Галочка – пестливе звернення до дівчини.

Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.

Веретенце – ручне знаряддя для прядіння у вигляді тонкої палички із загостреними кінцями.

Іва-діва – звернення до дівчинки.

Полинули – полетіли.

Жалувати – жаліти, шанувати.

   а) Читання казки вчителем (до слів "Коли ж іде дівчина…).

   б) Читання казки учнями (до кінця)

        – Хто дійові особи казки?

ТЕСТ

а) в ліс;   б) до річки;   в) на ярмарок.

2. Там вони побачили:

а) качечку;   б) гусочку;   в) дівчинку.

3. Щоб дізнатися, хто порядкує у них вдома, дід і баба заховалися:

а) в лісі;   б) в хаті;   в) за коморою.

4. Що зробили дід і баба з гніздечком?

а) викинули;   б) спалили;   в) сховали.

5. Кого побачили дід з бабою у себе вдома?

а) качечку;   б) дівчинку;   в) сусідів.

6. Що сталося з дівчиною?

а) втекла;   б) зникла;   в) полетіла з качечками. 

Фізкультхвилинка

                                                  Раз-два – час вставати!

                                                  Будемо відпочивати!

                                                  Три-чотири – присідаймо,

                                                  Швидко втому проганяймо!

                                                  П’ять-шість – засміялись,

                                                  Вправно всі понахилялись.

Гімнастика для очей

                                                  "Маятник – рух очей вправо, вліво.

                                                  "Стовпчик – рух очей вгору, вниз.

                                                  "Катаємо м’ячик – по колу вправо, вліво.

    а) 1-а частина – до слів "…а самі знов пішли по грибки.

    – Чому дід і баба сумували?

б) 2-а частина – до слів "Так і зробили.

Читання "луною (за вчителем).

"стоїть (лежить), "не бачили (бачили), "гарна (погана), "зварені (сирі).               

       в) 3-я частина – до слів "Не плач, галочко!.

      Читання "ланцюжком.

      – Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?

      – Де взялася ця кривенька дівчина?

      – Як ви думаєте, чому дід та баба спалили гніздечко?

      г) 4-а частина.

      Прочитайте мовчки тільки пісеньку дівчини і каченят.

      – Як, по-вашому, треба читати пісеньку каченят? (Наспівно, заклично.)а дівчини? (Із почуттям образи, запевненням.)

      Читання частини в особах.

(Двоє дітей читають за автора та дівчину; двоє – за діда і бабу, всі інші діти - хором за каченят.)

   д) Складання плану (колективно)

Діти пропонують свої пункти плану, найкращі варіанти записуються на дошці.

Орієнтовний план

– Розгляньте малюнки до казки, що у підручнику. До якої частини казки немає ілюстрації? Перегляньте текст очима, щоб могли за планом і малюнками стисло переказати казку.

а) Гра "Прочитай речення про….

    … те, що дід і баба були самотні.

 – До якої групи казок можна віднести цю казку?

 – Які ознаки чарівності є у ній?

Загадка

Плавала, купалася,

Сухенькою зосталася. (Качка)

                      Зустріч з репортером

    А зараз уявіть собі, що ви вийшли з уроку і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатись вашу думку про урок. (Учень з мікрофоном ставить запитання присутнім.)

XI. Домашнє завдання.

       С. 70-73 – читати, розповідати.

Календар
«  Грудень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031