Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - Батьківський лекторій

Батьківський лекторій

Сім’я: здоровий спосіб життя

Людина –досконале створіння природи. Та для того, щоб вона могла насолоджуватися життям і його красою, дуже важливо мати здоров’я. «Здоров’я - не все, але без здоров’я немає нічого», - сказав мудрий Сократ. Здоров’я і розвиток дітей – одна з головних проблем сім’ї і школи. Здоров’я дітей в останні роки має стійку тенденцію до погіршання. Йдеться не лише про фізичне, але й про психічне здоров’я. Несприятливий екологічний стан середовища, низький соціально-економічний рівень більшості населення країни призвели до зниження захисних і пристосувальних можливостей організму. Низький рівень здоров’я дітей позначається і на процесі їх адаптації до навчальних навантажень і ще більше загострює проблему. Це і хронічні простудні захворювання, і погіршення зору, сколіоз, дитячі неврози. Що необхідно робити, як діяти, щоб діти не втрачали здоров’я? Як зберегти і зміцнити здоров’я дитини? Здоров’я дітей це загальна справа. Більш того вона обумовлена загальним станом країни. Тому проблему здоров’я дітей потрібно розв’язувати комплексно та усім разом. Навряд чи можна знайти батьків, які не хочуть, щоб їхні діти зростали здоровими. Та все ж, яка вона - здорова дитина? Перш за все. Якщо вона й хворіє, то це трапляється нечасто, триває недовго і минає без ускладнень. Вона життєрадісна та активна, доброзичливо ставиться до людей. Позитивні емоційні враження превалюють в її житті. А негативні вона переносить стійко і без поганих наслідків. Розвиток рухливих якостей відбувається гармонійно. Нормальна здорова дитина рухлива, швидка, спритна і сильна. Добовий розклад її життя відповідає індивідуальним біотичним і віковим особливостям: це оптимальне співвідношення між часом, коли дитина не спить, і сном, періодами підйомів і спадів активності. Несприятливі погодні умови, їх різкі зміни на здоровій дитині не позначаються, бо вона загартована, її система терморегуляції добре натренована. Тому така дитина не потребує будь-яких ліків. Завдяки раціональному харчуванню і постійній увазі до занять фізкультурою така дитина не має зайвої маси тіла. Поговоримо про поставу. Правильна постава не дається від народження. Це умовний рефлекс, і його необхідно виробляти. Щоб ваші діти бігали, ходили, стояли та сиділи красиво, вам, батькам, доведеться докласти зусиль. Коли дитина хапає їжу з тарілки руками, тому що їй так зручніше, ми, дорослі, її зупиняємо, показуємо, як потрібно правильно їсти, і потім стежимо, щоб ці навички були доведені до автоматизму. Чому ж ми не стежимо, щоб дитина не сиділа згорбившись, не стояла перекосившись і не прагнемо того, щоб навичка тримати спину рівно її природною потребою? Приємно дивитися на дитину, яка голову тримає прямо, в якої плечі розпрямлені і знаходяться на одному рівні, живіт підтягнутий, збоку видно, що хребет утворює красиву хвилеподібну лінію з невеличкими заглибинами у шийному і поперековому відділах. Правильна постава – це не лише красиво, а й функціонально, бо завдяки їй положення тіла є найбільш стійким, вертикальне положення зберігаєься при найменшому напруженні м’язів. Отже, коли дитина стоїть рівно, розпрямивши плечі, вона менше стомлюється. А якщо вона йде, біжить або стрибає, зберігаючи при цьому гарну поставу, хребет амортизує навантаження. Погана постава спричиняє погане дихання і кровообіг, а гарна, відповідно, зберігає їх у нормі. При поганій поставі дитина швидко стомлюється як від фізичної, так і від розумової діяльності. Погана постава дитини може призвести до короткозорості або остеохондрозу. А гарна постава допомагає цьому запобігти. Крім фізіологічних наслідків скривлення спини, є ще й психологічні. Хто з батьків бажає, щоб його дитина йшла по життю із зігнутою спиною, скошеними плечима, опущеною головою? Не бажає ніхто. То що ж робити? Виконувати п’ять простих правил. 1. Нарощувати дитині «корсет із м’язів». Гарна постава неможлива без рівномірно розвиненої мускулатури. Корсет із м’язів рятує навіть того, кому від батьків дісталися передвісники плоскостопості, короткозорості, сутулості. 2. Постійно стежити за тим, як дитина сидить, стоїть, виправляти, нагадувати, як це правильно необхідно робити. 3. Основну увагу потрібно звертати на позу під час писання, читання, будь-якої роботи за письмовим столом. 4. Стежити, щоб у дитини не з’явилися плоскостопість, яка порушує правильну опорну функцію ніг. Своєчасне виявлення плоскостопості зазнає виправлення. Зверніться до ортопеда, не задавнюйте цю проблему. 5. Стежити, щоб постіль не була занадто м’якою. Матрац має бути рівним, жорстким, подушка – маленькою, низькою, ліжко – такої довжини, щоб ноги можна було вільно випростувати. Особливу увагу необхідно приділяти проблемам погіршення зору дітей. За умови виконання деяких простих правил у більшості випадків, коли це не спадкове відхилення, порушень зору можна запобігти. Дуже важливо тримати книги і зошити на відстані, що не перевищує 30 см. При поганому освітленні та неправильній поставі виникає звичка розглядати все зблизька, і зрештою це призводить до короткозорості. Перебування на природі, де небезпечний широкий кругозір,- чудовий відпочинок для очей! Для нормальної роботи очей важливим є гарне освітлення. Шкідливо читати в транспорті. Звичка читати лежачи шкодить зору. Дуже негативно на зір впливає паління, вживання алкогольних напоїв, наркотиків, особливо у дитячому та підлітковому віці. Для здорового способу життя дитини дуже важливим є розпорядок дня. Виховати дитину здоровою означає – навчити її вести здоровий спосіб життя. Шановні батьки! Допоможіть своїй дитині!

Деркач К.Я., вчитель початкових класів.