Великобудищанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів - Англійська мова

Participle I

Translate into Ukrainian

1. Everybody looked at the dancing girl. 2. The little woman standing at the window is my grandmother. 3. The man playing the piano in Kate’s uncle. 4. Entering the room, he turned on the light. 5. Coming to the theatre, she saw that the performance had already begun. 6. Looking out of the window, he saw his mother watering the flowers. 7. Hearing the sounds of music, we stopped talking. 8. She went into the room, leaving the door open. 9. Working at his desk, he listened to a new CD. 10. Running into the road, the young man stopped a taxi. 11. Looking through the newspaper, she noticed a photograph of her boss. 12. Using chemicals, the firemen soon put out the fire in the forest. 13. We listened to the girl singing Russian folk songs. 14. Who is that boy doing his homework at the table?

Translate into English

1. Хлопчик, який біг по дорозі, раптом зупинився. 2. Будучи дуже зайнятим, він не відразу почув мене. 3. Почувши кроки, він підняв голову. 4. Граючись у саду, діти не помітили, що стало темно. 5. Підійшовши до дверей, він відчинив їх. 6. Том підійшов до дівчинки, яка сміялася. 7. Дівчинка, що плакала, була голодна. 8. Бабуся дивилася на дітей, що гралися у дворі. 9. Лежачи на дивані, він читав книгу. 10. Він вийшов на вулицю і побачив багато машин, які проїжджали повз нього. 11. Чоловік, який говорить зараз – дуже відомий вчений. 12. Вона сиділа за столом, п’ючи якийсь сік. 13. Відсилаючи телеграму, вона забула написати адресу. 14. Людина, яка загорає, має бути обережною.

Gerund

Translate into English

1. Repairing cars is his business. 2. Living in little stuffy rooms means breathing poisonous air. 3. Iron is found by digging in the earth. 4. There are two ways of getting sugar. 5. Jane Eyre was fond of reading. 6. Taking a cold shower in the morning is very useful. 7. I like skiing, but my sister prefers skating. 8. She likes sitting in the sun. 9. It looks like raining. 10. My  watch needs repairing. 11. Thank you for coming. 12. I had a pleasure of dancing with her. 13. He talked without stopping. 14. Some people can walk all day without feeling tired.

Translate into Ukrainian

1. Перестаньте розмовляти. 2. Ми закінчили роботу над цим питанням. 3. Ви не проти того, щоб відчинити вікно? 4. Він заперечував свою участь у злочині. 5. Я дуже люблю малювати. 6. Вона уникала зустрічі з ним. 7. Нарешті вони перестали сміятися. 8. Я не заперечую, що бачив їх того вечора. 9. Мій друг досяг успіху в перекладі цього складного тексту. 10. Він облишив надію вирішити це питання. 11. Він завжди мріяв відвідати багато країн. 12. Вона ніколи не погоджувалась із його звичкою пити багато кави. 13. Я не хочу писати цю статтю. 14. Дякую вам за те, що ви надіслали мені ці квіти.